Skip to content Skip to footer

Finska zatvorila poslednju termoelektranu na ugalj

Finska je 01. aprila 2025. godine napravila istorijski korak zatvarnjem svoje poslednje termoelektrane na ugalj – termoelektrane Salmisaari u Helsinkiju. Zahvaljujući ovom potezu, Finska je postala jedna od prvih zemalja u Evropi koja je potpuno eliminisala ugalj iz procesa proizvodnje energije, pri čemu je udeo uglja u ukupnoj proizvodnji energije smanjen na manje od 1%. Ovaj potez predstavlja ključni deo strategije vlade Finske koja do 2029. godine planira potpuno ukidanje upotrebe uglja, uz prelazak na čistije i održivije izvore energije, sa posebnim naglaskom na energiju vetra. Od 2003. godine do danas, udeo uglja u finskoj energetskoj proizvodnji smanjen je sa 23% na ispod 1%, dok je učešće energije iz vetra poraslo za više od 50% od 2020. godine, te trenutno čini 25% ukupne energetske proizvodnje u Finskoj.

Uz to, Finska je 2017. godine postala članica Saveza za prelazak sa uglja (Powering Past Coal Alliance), međunarodne inicijative koja pruža podršku zemljama u procesu eliminacije uglja. Sam zakon koji obavezuje na potpuno ukidanje uglja do 2029. godine usvojen je u Finskoj 2019. godine. S obzirom na ekonomske izazove koje ovaj prelazak nosi, finska vlada je implementirala različite mere podrške, uključujući paket podsticaja za preduzeća koja se opredeljuju za prelazak na čistije izvore energije.

Podsećamo da je prošle godine Ujedinjeno Kraljevstvo završilo istorijski proces ukidanja korišćenja uglja u proizvodnji energije, a mnoge druge zemlje OECD-a su takođe krenule tim putem. Danas, 14 zemalja OECD-a funkcioniše bez korišćenja uglja u proizvodnji električne energije, dok još 13 zemalja planira da postigne fazno ukidanje uglja do 2030. godine.

Sve ovo je u skladu sa paketom „Fit for 55“ Evropske unije, koji predviđa smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG) za 55% do 2030. godine. Pomenuti paket je deo šireg okvira Evropskog zelenog dogovora, kojim se planira da Evropa postane prvi klimatski neutralni kontinent do 2050. godine.